Yamaç Paraşütü THK P2 Belgesi ve T2 Belgesi Nasıl Alınır?

Yamaç paraşütü – tandem yamaç paraşütü, yolcu ile pilotun birlikte uçtuğu ancak paraşütün tüm yönetiminin pilotta olduğu bir doğa sporu türüdür. Tüm uçuşlar THK tarafından lisans belgesi verilmiş yani eğitimini, sınavlarını ve sertifikasyon süreçlerini tamamlamış kişiler yamaç paraşütü pilotu olabilir. Bu sebeple, profesyonel yamaç paraşütü firmaları, tüm aşamaları hakkı ile geçmeyi başarmış yamaç paraşütü pilotları iler çalışır. Bizimde müşterilerimize Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü firması seçerken özellikle kurumsal yapılara sahip şirketleri seçmelerini önermemizin sebebi budur. Çünkü bir yamaç paraşütü pilotu kolay yetişmiyor! 😊


Şimdi merak edenler için yamaç paraşütü pilotu olmak için gereken belgelerden, eğitimlerden ve aşamalardan bahsedelim.

Yamaç Paraşütü THK P2 Belgesi

Yamaç paraşütü eğitimlerinde başlangıç belgesi olan P2 belgesi, THK tarafından hem teorik eğitimlerin hem de 20 civarında alçak uçuşların yapıldığı ve 15-20 gün süren eğitimler sonunda verilen belgedir. Bu eğitim sürecinde en temel eğitim olan yer eğitimleri verilir.

Yamaç Paraşütü THK P3 Belgesi

P3 sertifikası orta seviye yamaç paraşütü eğitimidir ve bu eğitime katılacak yamaç paraşütü adayının P2 belgesini almış olması, akabinde 50 adet- 12 saat yamaç paraşütü uçuşu yapmış olması (GPS kayıtları ile) ve THK’ya bunları sunması gerekir.


Yazılı ve uygulamalı eğitimler yapılır ve uçuş eğitimlerinin yeri genelde Fethiye Ölüdeniz’dir. Kurs süresi hava koşullarına göre değişse de ortalama 1 haftadır.

Yamaç Paraşütü THK P4 Belgesi

Bir sonraki seviye olan P4 sertifikası ile yamaç paraşütünde ileri seviyenizi kanıtlayabilirsiniz. Bu eğitim deniz üzerinde yapılan uçuşlarla yapılır, 10 saat uçuş gereklidir ve spin, wingover, spiral gibi hareketler yapılır. Kurs süresi yine ortalama 1 haftadır.

Yamaç Paraşütü THK P5 Belgesi

Deneyimli pilotların üstesinden gelebildiği P5 sertifikası eğitimi pilotun ısınan havayı kullanarak uzun uçuşlar yapma becerisini ölçer. Uçuş başına en az 15 km mesafe kat edilmesi istenir ve toplam 5 uçuşta 100 km kat edildiğinde bu eğitim başarılı olarak tamamlandı sayılır.

Yamaç Paraşütü T1 Tandem Pilot Belgesi

Ticari olmayan çift kişilik uçuşlar için verilen tandem pilot sertifikası eğitimidir. Yazılı sınav süreci vardır ve bu aşamayı geçen pilotlar 4 adet çift kişilik uçuşa tabi tutularak değerlendirilirler.


Kurs süresi 1-2 hafta arasında değişmektedir ve Ölüdeniz’de yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütü T2 Ticari Tandem Pilot Belgesi

Turizm firmaları ile ya da bireysel olarak ticari tandem yamaç paraşütü yapmak isteyenler yani bir meslek olarak yamaç paraşütü pilotluğu yapmak isteyenler T2 Ticari tandem pilot eğitimine katılmalı ve THK tarafından verilen T2 sertifikasına sahip olmalıdır.


Bu eğitim yazılı ve uygulamalı sınavları içerir. Uygulamada pilotun maksimum 1 hata yapma hakkı vardır ve havada emergency -acil durum hareketlerini yapması beklenir. Kurslar Ölüdeniz’de 1-2 hafta değişen süreler ile yapılmaktadır. Ancak yamaç paraşütü T2 belgesi kursları 6 ayda bir kontenjan ile alım yaptığı için yamaç paraşütü pilotu olmak isteyenlerin kurs tarihlerini yakından takip etmesi gerekir.

Rezervasyon

Rezervasyon butonuna tıklayıp bir dakikada rezervasyonunuzu yapın, yada beni arayın butonuna tıklayın formu doldurun, size en iyi fiyatları sunalım.

Kolay Rezervasyon

Hızlı Rezervasyon

Yamaç Paraşütü rezervasyonu için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Yerinizi hemen ayıralım.

Beni Arayın

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurup gönder butonuna tıklayın, sizi arayıp bilgi ve en iyi fiyatımızı verelim.

En iyi fiyat için bizi arayın