Ölüdeniz Fethiye’de Görülmesi Gereken 4 Tarihi Yer

Ölüdeniz plajı ve Lagünü ile zaten başlı başına bir doğa harikası. Bu lagünün üstünde açık mavi bir gökyüzü ve Babadağ’dan süzülen yamaç paraşütleri, kendi başına estetik bir güzellik sunuyor. Öte yandan, Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorlukları gibi köklü devletlere ait izler hala mevcut ve birçok alan UNESCO dünya mirası listesinde. Eğer Fethiye civarında gezilecek tarihi doğa harikaları arıyorsanız listemize göz atın!

#1: Kayaköy Antik Kenti

Kayaköy'ün antik kalıntılarına ziyaret, Ölüdeniz Plajı'ndan sadece dokuz kilometre batıda olduğu için yarım günlük bir gezi olabilir. Kayaköy'ün yukarısındaki yamaç, bir zamanlar gelişen bir Osmanlı Rum yerleşimi olan ve şimdi bir hayalet kasaba olan Levissi'nin taş binaları ve kilise kalıntılarıyla doludur.


Türkiye'deki Osmanlı Rum köylerinin çoğu, Yunan-Türk nüfus mübadelesi ile Yunanistan'a taşınmıştır. Yunanistan'a taşınan bu kasaba terkedilmiş ve harabeye dönmüştür. Kalıntılar arasında ev kalıntılarından daha iyi korunmuş durumda olan iki kilise vardır ve bunlar külliyenin merkezinde yer alır. Daha küçük Kataponagia Kilisesi ile daha büyük inşa edilmiş Taxiarkis Kilisesi dağın tepesine yakın bir yerde bulunuyor.

#2: Tlos Ören Yeri

Eskiden önemli bir Likya kenti olan Tlos'un kalıntıları, Ölüdeniz'in 52 kilometre doğusundaki bir tepenin üzerinde yer alıyor.


Burada Yunan, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı yönetimleri ile yerleşim sürekli devam etmiştir. Tlos Antik kenti, diğer birçok antik kent alanının aksine, Osmanlı’nın son dönemine kadar sürekli olarak iskân edilmiş ve ancak on dokuzuncu yüzyılda tamamen terk edilmiştir.


En çok dikkate çeken kalıntılar Akropolis alanına aittir. Akropolis'e baktığınızda, üstünde küçük bir Osmanlı kalesi ve bazı Likya kaya mezarlarını göreceksiniz. Hala oldukça iyi durumda olan kabartmaları ile Roma Tiyatrosu ve bitişiğindeki Roma Hamamları da görülmeye değer.

#3: Letoon Kutsal Alanı

Likya’nın dini merkezi olarak kabul edildiği bilinen Letoon Kutsal alanı Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile tarih sever tüm turistleri kendine çekmektedir. UNESCO Dünya mirası listesinde olan bu antik kent Likya yürüyüş yolu rotasındadır ve Fethiye’den günübirlik yapılan turların uğrak noktalarından biridir. Kentin Zeus’tan hamile kalan Yunan Tanrısı Leto tarafından inşa edildiğine inanılır.


Letoon Fethiye-Kaş karayolu arasında kalmaktadır ve iki yönden de turist ziyaretleri her gün düzenlenmektedir.

#4: Saklıkent Kanyonu

Yaz aylarında, Saklıkent (Ölüdeniz'in 53 kilometre güneydoğusunda), Ölüdeniz'den gidilebilecek en popüler günübirlik gezilerden biridir.


Fethiye merkezli tur firmalarının çoğu burada günübirlik bir yolculuk imkanı sunmakta ve bu gezilerin birçoğu rota boyunca Tlos kalıntılarını göstermek için rotaya ek bir durak ekliyor.

Yüksekliği 200 metreyi bulabilen yüksek kanyon duvarları sayesinde yaz sıcağından korunup serinleyebilirsiniz.


Sizi otelinizden alıp geri otelinize bırakabilecek bu turlar için Yin Yang Travel ile iletişime geçebilirsiniz.

Rezervasyon

Rezervasyon butonuna tıklayıp bir dakikada rezervasyonunuzu yapın, yada beni arayın butonuna tıklayın formu doldurun, size en iyi fiyatları sunalım.

Kolay Rezervasyon

Hızlı Rezervasyon

Yamaç Paraşütü rezervasyonu için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli. Yerinizi hemen ayıralım.

Beni Arayın

Sizi Arayalım

Aşağıdaki formu doldurup gönder butonuna tıklayın, sizi arayıp bilgi ve en iyi fiyatımızı verelim.

En iyi fiyat için bizi arayın